Jak skutecznie wykonać czyszczenie elewacji domu?

Właściciele domów chcą, aby ich posesje wyglądały elegancko. Niestety każdy rodzaj powierzchni brudzi się i wymaga regularnego czyszczenia. Elewacja domu powinna być konserwowana w odpowiedni sposób. Mycie elewacji wymaga stosowania właściwych preparatów, a także musi być wykonywane w sprzyjających warunkach atmosferycznych. 

Wpływ czynników zewnętrznych

Gromadzenie się nieczystości na elewacji domu jest uzależnione od kilku czynników. Jeżeli dom położony jest blisko ruchliwej ulicy, naturalnie na ścianach będzie osadzać się duża ilość brudu i kurzu. Istotny jest też poziom wilgotności powietrza, na przykład, na terenach niedaleko lasu lub zbiorników wodnych. Może to powodować powstawanie pleśni i grzybów.

Kiedy należy myć elewację?

Niezależnie od rodzaju zabrudzeń, mycie elewacji powinno być przeprowadzane w okresie wiosennym lub letnim. Występują wtedy najkorzystniejsze temperatury z punktu widzenia czasu potrzebnego na wyschnięcie ścian. Czyszczenie elewacji należy wykonywać przynajmniej raz w roku, jednak może być to konieczne do wykonania częściej. Elewacja domu może mieć różną strukturę, a trzeba pamiętać, że gładkie powierzchnie są bardziej podatne na zabrudzenia. Dlatego wiele osób decyduje się na zastosowanie farb strukturalnych i tynków dekoracyjnych.

Różne sposoby czyszczenia

Mycie elewacji można wykonać na kilka sposobów. Na początku należy sprawdzić, czy pod warstwą brudu nie kryją się uszkodzenia powierzchni. Jeśli tak jest, należy je naprawić, a dopiero później zająć się dalszą konserwacją ścian. Czyszczenie powinno być wykonane za pomocą środka chemicznego dobranego do rodzaju materiału, z którego wykonane są ściany. Ponadto trzeba zaopatrzyć się w narzędzia takie jak szczotka, gąbka czy myjka ciśnieniowa. Tego rodzaju urządzenie doskonale radzi sobie z usunięciem brudu zarówno z tynku mineralnego, cegły, jak i kamienia. 

W niektórych przypadkach wystarczy użyć czystej wody, bez żadnych dodatków. Jest to najlepszy sposób, który nie naraża ścian na uszkodzenia związane z kontaktem agresywnych środków chemicznych. Warto użyć gorącej wody, która rozpuści zabrudzenia. Trzeba jednak dbać o zachowanie odpowiedniego zakresu temperatur. Nie można doprowadzić do powstania wrzątku, bo może to sprawić, że na ścianach powstaną odkształcenia lub fragmenty tynku zostaną rozpuszczone.

Wsparcie profesjonalistów

Jeżeli mamy wątpliwości, jak wykonać czyszczenie elewacji, najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy świadczącej tego typu usługi. Jest to też najlepszy sposób na pozbycie się zanieczyszczeń, które wymagają zastosowania specjalistycznych środków. W usuwaniu szczególnie trudnych zabrudzeń specjalizuje się firma SAW-BUD. Główny obszar działania to Łódź, ale możliwe jest wykonywanie usług w innych regionach kraju.

Firma posiada sprzęt pozwalający na czyszczenie powierzchni w trudno dostępnych miejscach, jak również używa wysokich jakości szwedzkich środków chemicznych, które są bezpieczne zarówno dla ściany, jak i znajdujących się niedaleko roślin.

Mycie elewacji powinno być zakończone odpowiednim zabezpieczeniem powierzchni. Zalecana jest impregnacja preparatem dostosowanym do powierzchni. Pozwala to chronić ściany przed wnikaniem wody, jak również powstawaniem pleśni i rozwojem grzybów. Nie należy zapominać o bezpieczeństwie. Wszystkie prace związane z czyszczeniem elewacji powinny być wykonywane w okularach oraz maskach ochronnych.